To by si měli pustit vládní představitelé. Ivan Pilný v Interview ČT24.

V pátek byl od 18 hodin hostem pořadu Interview ČT 24 Ivan Pilný, bývalý ministr financí a můj dlouholetý kolega ze Sněmovny. Se zájmem jsem si jeho mimořádně fundované odpovědi na otázky redaktora ČT poslechl. Domnívám se ale, že jeho názory měl také poslouchat minimálně dnešní ministr financí, popř. členové celé vlády a více či méně se podle názorů Ivana Pilného také řídit.
Ale vláda nereaguje prakticky nijak na zvyšující ceny ropy a následně dalšího zboží. Vláda nechrání běžného občana před tímto velkým nárůstem cen, např. změnou spotřebních či dalších daní.
Myslím si, že existuje málo občanů, kteří by věřili, že alternativní zdroje energie (např. solární panely, větrníky, atd.) mohou plnohodnotně nahradit čistou jadernou energii. A zde jsme zaspali a spíme dále – tendr na dodavatele bloku jaderné energie bude teprve vypsán.
Zajímavé názory pan emeritní ministr financí uvedl také k měnové politice vlády (opět nic nedělá) a ČNB, která se ve svém omezeném rozsahu pravomocí snaží o restriktivní inflační politiku.
Vřele doporučuji si uvedený interview přehrát, protože teoretické poučky, které jsou často uváděny na univerzitách jako něco vzdáleného od reality, zde byly doplněny o konkrétní praktická řešení v dnešních českých ekonomických podmínkách.
Zajímalo by mne, na co členové vlády čekají v době, kdy běžný občan vidí kolem sebe nárůst cen, na který posledních osm let vlády hnutí ANO nebyl vůbec zvyklý. A pouhým zdůvodňováním horší ekonomické situace „Putinem a jeho válečnou politikou“ vláda u obyčejných lidí velkou popularitu určitě nezíská….