Úleva na dani musí platit pro všechny

Úsporu až několika desítek tisíc korun by mohla ještě do konce letošního roku přinést zejména mladým rodinám mnou prosazovaná úprava zákona o dani z nabytí nemovitosti. Stavebníka by osvobodila od úhrady daně z nabytí nemovitosti, a to v případě, že poprvé za úplatu nabývá vlastnických práv k nově vzniklému bytu v rodinném domě.
Již před dvěma roky se této úlevy dočkali lidé kupující si nový byt v nově postavených bytových domech. Vstřícné gesto státu jim mělo ukázat, že jim stát chce vytvořit podmínky pro lepší a spokojený život. Jenže jsme bohužel na část občanů nedopatřením zapomněli, což by se stávat nemělo.

Rychlá náprava křivdy 

Zákon totiž neposkytl úlevu na daních lidem, kteří si vytvořili nový byt v rodinném domě rodičů (například půdní vestavbu), a vybudovali tak novou bytovou jednotku. Tito lidé tedy daň z nabytí nemovitosti platí, což je zjevně nespravedlivé.
Vznikly dvě skupiny lidí, z nichž jedna je zvýhodněna před druhou. To rozhodně nebylo záměrem. Politici nejsou dokonalí, i taková chyba se může stát.
Naštěstí se našlo hned několik mladších voličů, kteří mě na ni upozornili. Proto jsem již na jaře činil všechny kroky nezbytné k úpravě zákona o nemovitostech tak, aby se úleva na daních týkala všech. V červnu můj návrh, aby daň za nabytí nemovitosti nemuseli platit ani ostatní stavebníci, schválila vláda.
Doufám, že pro úpravu zákona získám podporu všech kolegů poslanců a senátorů, a to bez ohledu na jejich politickou příslušnost. Jsem totiž pevně přesvědčen o tom, že nejvhodnější formou omluvy je rychlá náprava této křivdy.

Podpora rodin

Věřím proto, že úprava zákona o dani z nabytí nemovitosti projde bez potíží Poslaneckou sněmovnou již při prvním čtení, a to na poprázdninovém zasedání poslanců. Návrh zákona pak poputuje do Senátu. Předpokládám, že také prezident bude změně nakloněn a zákon podepíše, abychom mohli části veřejnosti nadělit poněkud opožděný vánoční dárek v podobě úspory několika desítek tisíc korun na daních. V tomto případě nejde jen o odstranění nespravedlnosti, ale také o to, že stát chce vyjít vstříc všem, kteří se snaží o sebe postarat, přičemž chápe, že pořízení si nového bydlení je finančně náročné.
V drtivé většině případů se lidé neobejdou bez půjček a hypoték a zejména jejich letitého splácení. Nestačí jen o podpoře mladých rodin plamenně hovořit. Úleva na dani by měla být chápana jako jasný doklad toho, že to stát s podporou rodin myslí vážně.
Věřím, že se nám podaří v budoucnu najít také další způsoby, jak lidem ukázat, že stát je tu proto, aby jim pomohl.

 

Vyšlo 3. září 2018, Lidové noviny