V novém Registru výzkumných organizací zavěďme zálohové financování

Praha 8. března (ČTK) – Poslanci v novele o podpoře výzkumu možná uzákoní registr výzkumných organizací. Měly by mít možnost získat státní podporu na své projekty. Zavedení registru patří ke dvěma desítkám úprav, které dnes poslanci k vládní novele předložili. Sněmovní výbory školský a hospodářský doporučily novelu, která má pouze sjednotit terminologii zákona s evropskými předpisy upravujícími poskytování veřejné podpory, schválit beze změn.

Před razantnějšími zásahy do zákona varoval dolní komoru vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Připomenul, že komplexnější změny včetně nového ministerstva pro vědu by ale měl přinést až zcela nový zákon, který jeho úřad chystá. Odmítl mimo jiné zavedení nových kategorií způsobu podpor.
S nimi počítá návrh poslanců ANO v čele s Ivanem Pilným, podle něhož by bylo třeba uzákonit například spolufinancování výzkumu státem a komerčními subjekty. Pilný by chtěl kromě registru zavést zálohové financování, které by mohlo odstranit problém s vracením podpory v případech, když by výzkum nenaplnil očekávání. Pilný by chtěl rovněž umožnit poskytování účelové podpory též na studii proveditelnosti.

K těmto návrhům se připojili předseda sněmovního školského výboru Jiří Zlatuška (za ANO), Karel Rais (ANO) a Anna Putnová (TOP 09). Rais by chtěl v novele navíc zpřesnit uznatelné náklady na výzkum. Zlatuška by chtěl znovu uzákonit povinnost reinvestovat veškerý zisk zpět do výzkumu a šíření výsledků, aby se výzkumné organizace nemohly stát dceřinými společnostmi, které budou pobírat institucionální podporu a zisk budou odvádět mateřským společnostem.

Předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola doporučil nevratné dotace na podporu výzkumu rozšířit o návratnou finanční výpomoc a dotace s podmíněnou návratností, které by se mohly státu vrátit například ve formě podílů z licenčních poplatků nebo z čistých příjmů aplikovaného projektu. František Vácha (TOP 09) by chtěl novelou obnovit veřejné soutěže v oblasti výzkumu, vývoje a inovací.

Sněmovna se k hlasování o úpravách vrátí asi za dva týdny.

Zdroj: ČTK